آمادگی پالایشگاه های هندی برای خرید نفت ایران

به گزارش ابزار وبلاگ، پالایشگاه های هندی با انتظار برای برطرف تحریمهای آمریکا، قصد دارند خرید محموله های تکی نفت را در نیمه دوم سال کاهش دهند تا فضا برای ازسرگیری واردات نفت ایران فراهم گردد.

آمادگی پالایشگاه های هندی برای خرید نفت ایران

به گزارش ابزار وبلاگ، هند واردات نفت ایران را در سال 2019 پس از خروج یکجانبه دولت ترامپ از برجام و بازگشت تحریمهای واشنگتن علیه تهران، متوقف کرد. اما اکنون دولت جو بایدن و ایران سرگرم مذاکرات غیرمستقیم برای احیای برجام هستند که می تواند به برطرف تحریمهای نفتی منتهی گردد.

تحلیلگران انتظار دارند ایران صادرات نفت خود را در سه ماهه چهارم سال 2021 پس از این که تحریمها برطرف شدند، به 1.5 میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

هند که سابق بر این بزرگترین مشتری نفت ایران پس از چین بود، در سال مالی که از آوریل سال 2018 شروع شد، حداکثر 480 هزار بشکه در روز نفت خریداری کرد. چندین پالایشگاه هندی که تجهیزات آنها مناسب فرآوری نفت ایران است، متعهد شده اند بمحض برطرف تحریمها، خرید نفت ایران را ازسربگیرند.

سخنگوی بهارات پترولیوم بیان کرد این شرکت دولتی که میخواهد 45 درصد از خرید نفت را در بازار محموله های تکی انجام دهد، در صورت برطرف تحریمها، نفت ایران را خریداری خواهد نمود.

نفت ایران مناسب پالایشگاه کوچی شرکت بهارات پترولیوم است و دو تا دو و نیم دلار در هر بشکه ارزانتر از گریدهای مشابه است و نزدیکی جغرافیایی به ایران به معنای آن است که هزینه های حمل محموله های نفتی کمتر خواهد بود.

شرکت هندوستان پترولیوم هم اعلام نموده اگر قیمت نفت ایران مناسب باشد، آن را خریداری خواهد نمود. ام کی سورانا، رییس هیات مدیره هندوستان پترولیوم گفت: این شرکت با توجه به شرایط مالی فنی و زمان برطرف تحریمها و وضع انجام مبادلات تجاری، خرید نفت ایران را آنالیز خواهد نمود.

به گفته یک منبع مطلع، شرکت ایندین اویل هم انتظار دارد خرید محموله های تک را کاهش دهد و می تواند در سال مالی جاری به راحتی حدود دو میلیون تن (14.6 میلیون بشکه) نفت ایران را فرآوری کند.

شرکت ایندین اویل میخواهد 56 درصد از وارداتش در سال مالی جاری را به وسیله قراردادهای بلندمدت انجام دهد. پالایشگاه های هندی برای خرید نفت ارزانتر، خرید محموله های تک را در مقایسه با حجم قراردادی افزایش داده اند.

هند پس از توقف واردات نفت ایران، منابع واردات نفتش را متنوع کرد و خرید نفت آمریکا را افزایش داد. یک مقام شرکت پالایش و پتروشیمی مانگالور اظهار کرد شرکتش خرید محموله های تک را کاهش داده و نفت ایران را خریداری خواهد نمود.

ازسرگیری خرید نفت ایران به هند یاری خواهد نمود عرضه کمتر عراق و کویت که تحت توافق محدودیت عرضه اوپک پلاس به منظور تقویت قیمتها، تولیدشان را کاهش داده اند را جبران کند.

بر اساس گزارش رویترز، روابط هند به عربستان سعودی پس از این که دهلی نو به محدودیت عرضه اوپک اعتراض کرد، تیره شد. با این حال ماه جاری پس از این که عربستان سعودی برای هند که با بحران کووید 19 دست و پنجه نرم می نماید اکسیژن فراهم کرد تا حدودی از تنشها میان دو طرف کاسته شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آمادگی پالایشگاه های هندی برای خرید نفت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی پالایشگاه های هندی برای خرید نفت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید