بیماران کرونا، پس از بهبودی چه علائمی دارند؟ ، کووید دست از سر مبتلایانش بر نمی دارد! ، از خستگی تا آلزامیر

به گزارش ابزار وبلاگ، همانطور که روزانه افراد بسیاری در دنیا به ویروس کرونا مبتلا می شوند، این موضوع برای همگان واضح تر می گردد که کووید-19 یک سرماخوردگی ساده یا آنفلوآنزا نیست. تمامی افراد در تمامی گروه های سنی در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند و در بعضی مواقع شدت این بیماری در گروهی از افراد بیشتر از سایرین نیز است.

بیماران کرونا، پس از بهبودی چه علائمی دارند؟ ، کووید دست از سر مبتلایانش بر نمی دارد! ، از خستگی تا آلزامیر

به گزارش ابزار وبلاگ آنلاین و به نقل از ایسنا، درباره تأثیر کووید-19 بر کیفیت زندگی افراد این را می دانیم که این ویروس کشنده تنفسی می تواند عوارض جانبی داشته باشد که بیماران پس از بهبودی نیز برای مدت طولانی از آنها رنج می برند. برای بسیاری، ممکن است بار ویروسی کاهش یافته باشد، اما بعضی از علائم معمول مانند سرفه، خارش گلو و خستگی ممکن است هفته ها پس از مبارزه با بیماری همچنان ادامه داشته باشد. بیماران بهبود یافته از این بیماری گاها به دلیل مسائلی از قبیل مسائل قلبی، ناراحتی ذهنی و موارد دیگر به بیمارستان مراجعه می نمایند. از این رو ما نباید به سادگی از این موضوع بگذریم و منتظر آمدن واکسن این بیماری بمانیم، بلکه باید با رعایت تمام نکات بهداشتی خود را از خطر ابتلا به این بیماری دور کنیم.

مطالعه جدیدی به نام کووید طولانی(long COVID) که توسط محققان دانشگاه لیدز در انگلیس اجرا شده است، شواهد بیشتری در این باره ارائه داده است. به گفته محققان از هر 10 فرد، یک نفر حتی پس از بهبودی موفقیت آمیز از آن بیماری ممکن است در معرض خطر ابتلا به علائم عفونت ویروسی باشد. طی این مطالعه محققان زندگی بعضی از بیماران که پیشتر به کووید-19 مبتلا بودند و اکنون بهبود یافته بودند را آنالیز کردند تا الگویی از علائم و پیامدهای طولانی مدت بیماری را که به احتمال زیاد افرادی که به دلیل این بیماری در بیمارستان بستری شده اند، تجربه نموده اند را دریابند.

علائم کووید طولانی چیست؟

طی این مطالعه محققان به آنالیز 100 بیمار پرداختند. این 100 بیمار به دو گروه تقسیم شده بودند، 32 نفر از آنها به سختی بیمار بودند و در بخش های مراقبت ویژه بستری بودند، در حالی که 68 نفر از آنها از عفونت خفیف یا متوسط رنج می بردند و نیازی به مراقبت شدید و بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه نداشتند. یافته های این مطالعه که در مجله Medical Virology منتشر شد، نشان داد بیشتر بیماران حتی پس از بهبود یافتن دچار یک عارضه جانبی هستند و از یک نشانه یا علامت خاص ناشی این بیماری رنج می برند. محققان مجموعه ای از این علائم (از متوسط تا شدید) را شناسایی و دسته بندی کردند. آن علائم به توضیح زیراست:

1. خستگی

پس از بهبودی از بیماری کووید-19 برای افراد سخت است که به آسانی به حالت اول و سالم خود بازگردند، چرا که پس از بهبودی از این بیماری آنها دچار خستگی طولانی مدت و ضعف (که ممکن است هفته ها و ماه ها ادامه داشته باشد) می شوند و این موضوع بسیار ناخوشایند و گاها ترسناک است. نه تنها خستگی پس از بهبودی در این بیماران مشاهده شده، بلکه تقریباً 60 درصد از بیماران این مطالعه همچنین اظهار نموده اند که در هفته های بعد از بهبودی از بی حالی و خستگی بیش از حد رنج می بردند. از این تعداد یک سوم آنها میزان خستگی خود را متوسط تا شدید اعلام کردند. جدا از این، سطح انرژی نامتعادل همچنین سبب شده بیماران علائمی مانند درد عضلانی، درد سوزن و سوزن و تپش قلب را نیز تجربه نمایند. پاسخ ایمنی نادرست و حمله التهابی یکی از دلایل از دست دادن انرژی و عدم تعادل است. خستگی پس از بهبودی نیز پیشتر در بیماران مبتلا به بیماری های سارس و ویروس اپشتین-بار مشاهده شده بود.

2. تنگی نفس

نفس نفس زدن و تنگی نفس و داشتن درد قفسه سینه می تواند بعضی از علائم اصلی باشد که می تواند میزان حاد بودن عفونت کووید-19 در بدن افراد را نشان دهد. با این حال بعضی از بیمارانی که از بیماری بهبود یافته اند، ممکن است علامت تنگی نفس را مدت طولانی تجربه نمایند. پس از احساس تنگی نفس، احساس تپش قلب به عنوان دومین و شایعترین عارضه بعد از بهبودی کووید-19 شناخته می گردد و این علائم حتی در کسانی که تا پیش از ابتلا به کووید-19 این علائم را نداشته اند نیز دیده شده است. طی این مطالعات معین شد که این مورد بیشتر در کسانی که به دلیل ابتلا به کووید-19 در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری بودند، دیده شده است. تنگی نفس همچنین می تواند علاوه بر علامت پس از بهبودی کرونا یک علامت ناخوشایند از آسیب یا عارضه قلبی نیز باشد.

3. زوال شناختی و حافظه

طبق یافته های این مطالعه، یک چهارم بیمارانی که به نوع متوسط و یا شدید کووید-19 مبتلا شدند از عملکرد نادرست عصب روانشناسی و علائم مربوط به آن رنج می برند. علائم مشابه اختلال اضطراب پس از سانحه نیز در بیماران مشاهده شده است. پریشانی ذهنی، مسائل در درک حافظه یا رفتار می تواند به دلیل عوامل مختلفی که در داخل و خارج از مرکز بهبودی رخ می دهد، ایجاد گردد. ترس از مرگ، درد، کمبود خواب، عدم تحرک یا ارتباط مناسب، انزوای اجتماعی یا هذیان، همه این عوامل می تواند در مبارزه شخص با بیماری کووید-19 تاثیر بگذارند و این فرایند را دشوارتر نمایند.

4. استرس و اضطراب

قرنطینه باعث ایجاد استرس بی سابقه ای در زندگی ما شده است، اما برای افرادی که با این بیماری دست و پنجه نرم می نمایند، مبارزه با استرس و اضطراب بسیار دشوارتر است و در طولانی مدت آنها را دچار بیماری های روحی می نماید. یک مطالعه جداگانه که در بیمارستان های ایتالیا اجرا شده، نشان می دهد که ترکیبی از عوامل در طول درمان و پس از بهبود می تواند احتمال ابتلا به بیماری های روحی را در بیمار افزایش دهد. بی خوابی، افسردگی، اضطراب و اختلال وسواس فکری-عملی(OCD) معمولاً در بیماران بهبود یافته از این بیماری دیده می گردد. همچنین مشاهده شده که زنان بیشتر از مردان در معرض پریشانی روانشناختی هستند.

5. پایین آمدن کیفیت زندگی

تقریباً 69 درصد از بیماران مبتلا به این بیماری تحت مراقبت های ویژه قرار گرفته اند و 49 درصد مبتلایان به نوع خفیف تا متوسط این بیماری نیز اظهار نموده اند که از مسائل توانبخشی رنج می برند و بازگشت به زندگی عادی برایشان مشکل است. این ویروس می تواند بر ریه، قلب، سیستم عصبی فرد تأثیر بگذارد و تمامی این موارد می تواند بر زندگی عادی افراد تاثیر بگذارد.

کاهش شدید و افت کیفیت زندگی یکی از علائمی است که در بیماران بهبود یافته از این بیماری مشاهده می گردد که به گفته متخصصان این یکی از موارد مهمی است که باید مورد بحث و آنالیز قرار گیرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "بیماران کرونا، پس از بهبودی چه علائمی دارند؟ ، کووید دست از سر مبتلایانش بر نمی دارد! ، از خستگی تا آلزامیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماران کرونا، پس از بهبودی چه علائمی دارند؟ ، کووید دست از سر مبتلایانش بر نمی دارد! ، از خستگی تا آلزامیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید