حمله ظریف به طرح بولتون

به گزارش ابزار وبلاگ، ترامپ چند روز بعد به من زنگ زد تا درباره نحوه مدیریت تأیید پایبندی ایران به تعهداتش و بویژه از اعضای وزارت خارجه که گزینه دیگری دراختیارش نگذاشته بودند، گله کند.

حمله ظریف به طرح بولتون

او سپس با اشاره به آخرین گفت و گوهای من با تیلرسون گفت: چیزهایی را که رکس به شما گفته شنیده ام و من هم معتقدم پیشنهادهای مؤثری نبودند. یک پست نصفه و نیمه را قبول نکن. اگر پیشنهادش واقعاً فوق العاده بود قبول، وگرنه، منتظر باش. ترامپ در نهایت با گفتن اینکه هفته آینده می خواهد با من درباره ایران گفت وگو کند، مکالمه را سرانجام داد؛ درست بعد از سرانجام این مکالمه بنن به من پیغام داد هر روزی که راحت بودی، درباره این موضوع با هم گفت وگو کنیم. به بنن گفتم طرحی را درباره اینکه امریکا چطور می تواند از توافق هسته ای ایران خارج گردد تهیه خواهم کرد و معتقدم این کار اصلاً سخت نخواهد بود.

روز بعد، شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید در اعتراض به معرفی آنتونی اسکاراموچی به عنوان مدیر ارتباطات کاخ سفید کناره گیری کرد و سارا سندرز به عنوان سخنگوی کاخ سفید جانشین اسپایسر شد. یک هفته بعد ترامپ، پریباس را اخراج کرد و جان کلی ژنرال پیشین و چهارستاره نیروی دریایی که تا آن موقع وزیر امنیت داخلی بود به عنوان رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید معرفی گردید. کلی در روز 31 ژوئیه اسکاراموچی را برکنار کرد. در اواسط ماه اوت، جنجال هایی درباره اظهارات ترامپ درخصوص اعتراضات نئونازی ها در شهر شارلوتزویل ایالت ویرجینیا برپا شد. ترامپ، بنن را در 18 اوت اخراج کرد. آیا این چیزی بود که در دانشکده های مدیریت و بازرگانی درباره نحوه اداره سازمان های عظیم تدریس می شد؟

اما اتفاقی که رخ نمی داد این بود که اصلاً نشانه ای از اینکه کاخ سفید طرح راهبردی من درباره نحوه خروج از توافق هسته ای ایران را مدنظر قرار داده یا نه، به چشم نمی خورد. من این طرح را پیش تر به بنن ارائه داده بودم. وقتی با دفتر رئیس جمهوری تماس گرفتم تا بلکه بتوانم او را ببینم، وسترهوت منشی شخصی ترامپ پیشنهاد کرد نخست تیلرسون را ملاقات کنم ولی از نظر من این ملاقات برای هر دو ما وقت تلف کردن بود؛ به این مشکوک بودم که کوشش های کلی برای ایجاد نظم در کاخ سفید و محدود کردن هرج و مرج و بی نظمی در اتاق بیضی درکنار مسائل بی شمار دیگر به طور ویژه به تعلیق امتیازات ورود من به کاخ سفید محدود شده باشد. با خود فکر می کردم که شرم آور است طرح ایران از بین برود. بنابراین به ریچ لاوری سردبیر نشریه نشنال ریویو پیشنهاد کردم آن را منتشر کند و او هم در اواخر ماه اوت اقدام به انتشار آن کرد. جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران بلافاصله طرح من را به عنوان شکستی عظیم برای واشنگتن محکوم کرد. من می دانستم در راستا درستی حرکت می کنم.

ترجمه کتاب خاطرات بولتون را هر روز از اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین

به "حمله ظریف به طرح بولتون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله ظریف به طرح بولتون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید