رکورد زنی هوای پاک در تهران همچنان تداوم دارد

به گزارش ابزار وبلاگ، پس از رکوردرنی هوای پاک در تهران طی پاییز و زمستان سال گذشته به نظر می رسد که برقراری شرایط مطلوب کیفی هوا در پایتخت همچنان تداوم دارد چراکه هوای پاک در فروردین ماه سال جاری نیز رکورد زده است.

رکورد زنی هوای پاک در تهران همچنان تداوم دارد

به گزارش ابزار وبلاگ، هوای تهران از روزهای ابتدایی سال جاری کیفیت مطلوب تری نسبت به سال های گذشته داشت به گونه ای که 12 روز از 13 روز تعطیلات عید، هوا در شرایط پاک قرار داشت. روزهای پاک تهران فقط محدود به ایام تعطیلات عید نشد و پس از آن نیز به تعداد آن افزوده شد. هوای پایتخت تا 26 فروردین ماه، 21 روز در شرایط پاک و پنج روز در شرایط سالم قرار داشت.

حسین شهیدزاده - سرپرست شرکت کنترل کیفیت هوای تهران- ضمن اشاره به اینکه کیفیت مطلوب هوای تهران طی فروردین ماه سال جاری بی سابقه است، اظهار کرد: تاثیر آب و هوا و وزش باد و بارش باران بر کاهش آلودگی هوا در تهران غیر قابل انکار است اما باید به این توجه کنیم که فراوری آلودگی در شهر نیز کاهش پیدا نموده است.

وی با بیان اینکه در تهران عموما نیمه اول سال نسبت به نیمه دوم آن تردد و ترافیک کمتری در سطح شهر وجود دارد، توضیح داد: به همین دلیل آلودگی کمتری به وسیله سیستم حمل و نقل و خودروها فراوری می گردد و در کنار آن وزش باد، شرایط مطلوب جوی و نبود وارونگی هوا به خروج آلودگی از شهر یاری می نماید.

به گزارش ابزار وبلاگ، هوای فروردین ماه سال 97 در بازه زمانی اول تا 26 فروردین ماه تنها سه روز پاک بود همچنین در اولین ماه سال گذشته هوای پایتخت 5 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. در سال های 96 و 95 نیز هوای تهران به ترتیب هشت و هفت روز در شرایط پاک قرار داشت.

تعداد روزهای با هوای پاک نیز در فروردین ماه سال های 94، 93 و 92 نیز در تهران در همان بازه زمانی به ترتیب 10، پنج و یک روز بود و در فروردین سال های 90 و 91 نیز هیچ روزی با هوای پاک در تهران نداشتیم.

شاید بتوان در کنار وضعیت مطلوب جوی تهران، بعضی سیاست های کنترل آلودگی هوا را در بهبود کیفیت هوای پایتخت موثر دانست اما متاسفانه سال گذشته در حالی که قانون معاینه فنی به طور جدی تر در تهران برای کاهش آلودگی هوا اجرا شد، شورای شهر تهران با خرید فیلتر دوده اتوبوس از محل اوراق مشارکت مخالفت کرد و به ساخت و ساز در 62 باغ پایتخت رای مثبت داد. از سوی دیگر هیات دولت نیز به تعویق یک بند قانون هوای پاک مبنی بر اسقاط موتورسیکلت های فرسوده رای مثبت داد.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت طی سال 95 در شهر تهران، 4810 نفر مرگ منتسب به آلودگی هوا داشتند. کاهش آلودگی هوای تهران و کاستن از خسارت های اجتماعی و مالی آن نیازمند عزم جدی تمام دستگاه های دولتی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "رکورد زنی هوای پاک در تهران همچنان تداوم دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکورد زنی هوای پاک در تهران همچنان تداوم دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید