نخستین زن برنده جایزه آبل

به گزارش ابزار وبلاگ، کارن کسکولا اولنبک (Karen Keskulla Uhlenbeck) پروفسور آمریکایی دانشگاه تگزاس در آستین پیروز به دریافت جایزه آبل که یکی از معتبر ترین جوایز ریاضیات در دنیا است، شد.

نخستین زن برنده جایزه آبل

به گزارش ابزار وبلاگ وبه نقل از گاردین، برای نخستین بار یک زن در دنیای علم پیروز به دریافت جایزه آبل شد. اغلب جایزه آبل را به عنوان جایزه نوبل ریاضیات توصیف می نمایند.

جایزه آبل (Abel Prize) جایزه ای بین المللی است که هر ساله توسط شاه نروژ به یک یا چند ریاضی دان که کار ارزنده ای در ریاضی انجام داده باشد، اهدا می گردد. این جایزه به افتخار ریاضیدان نروژی نیلس هنریک آبل (Niels Henrik Abel) نامگذاری شده است.

آموزشگاه علوم نروژ روز گذشته اعلام نمود که کارن کسکولا اولنبک پروفسور دانشگاه تگزاس در آستین پیروز به دریافت جایزه آبل که بسیاری آن را به عنوان جایزه نوبل در ریاضیات می شناسند، شده است. جایزه نقدی آن 6 میلیون کرون نروژ معادل 704 هزار دلار است.

جایزه آبل به دلیل کار مهم این پروفسور در تحلیل هندسی و نظریه پیمانه ای که به طور قابل توجهی چشم انداز ریاضی را تغییر داده است، به وی تعلق گرفت. در دانش فیزیک، ناوردایی پیمانه ای (یا تقارن پیمانه ای) ویژگی یک نظریه میدان است که در آن پیکربندی های مختلف میدان های زیربنایی - که خود به طور مستقیم قابل مشاهده نیستند - کمیت های قابل مشاهده یکسانی را نتیجه می دهند. نظریه ای که دارای این ویژگی باشد نظریه پیمانه ای نامیده می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نخستین زن برنده جایزه آبل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین زن برنده جایزه آبل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید