وِرس از دلایل افزایش هزینه برداشت برنج در تالش

به گزارش ابزار وبلاگ، خبرنگاران/گیلان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تالش گفت: 30 درصد از شالیزارهای این شهرستان دچار وِرس شدند و این امر موجب بر افزایش هزینه برداشت محصول شده است.

وِرس از دلایل افزایش هزینه برداشت برنج در تالش

علی موسوی در گفت وگو با ابزار وبلاگ با بیان اینکه شهرستان تالش 16 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که 4800 هکتار این اراضی دچار وِرس شده اند، گفت: به طور میانگین 76 تا 79 هزار تن برنج سفید در این شهرستان تولید می شود و امسال نیز انتظار محصول بسیار خوبی داریم. البته وِرس یا خوابیدگی ساقه های برنج که در اثر بارش پیش آمد، موجب افزایش هزینه تمام شده برداشت برنج برای کشاورزان شده است.

وی اضافه کرد: کشاورزان این شهرستان آنطور که باید برای بیمه کردن شالیزارهایشان اقدام نمی کنند و یکی از دلایل نبود استقبال لازم، این است که پوشش های حمایتی بیمه در حد انتظارشان نیست.

موسوی گفت: معمولا بیمه بسیار کمتر از میزانی که کشاورزان در بروز حادثه خسارت می بینند، پول پرداخت می کنند و این امر موجب می شود که شالیکاران نسبت به بیمه کردن شالیزارشان رغبت چندانی نداشته باشند.

وی شرح داد: در حال حاضر شرایط حمایتی بیمه محصول کیوی بسیار خوب شده است، اما کشاورزان برای بیمه محصول برنج نیاز دارند که دست کم یک چهارم خسارتی که متحمل می شوند را دریافت کنند، که متاسفانه اینگونه نیست.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تالش یکی دیگر از دغدغه های شالیکارن تالشی را مجهز نبودن سردهنه ها این شهرستان مطرح نمود و گفت: از آنجایی که این شهرستان تحت پوشش سد سفیدرود برای آبیاری برنج نیست، ضروری است برای حفاظت از سفره های زیرزمینی شهرستان حتما سردهنه ها تجهیز شوند.

وی اضافه کرد: درصورتی که کشاورزان دغدغه تامین آب نداشته باشند، طبق تقویم زراعی پیش می فرایند و هنگام برداشت برنج با بارندگی روبرو نمی شوند.

موسوی گفت: تا به امروز 15 درصد برنج این شهرستان برداشت شده است و 90 درصد نیز رسیده ست.

وی با اشاره به اینکه ورس موجب شد که کشاورازن مجبور شوند تعداد کارگرهای مورد نیاز برای برداشت برنج را افزایش دهند، گفت: کمباین ها نیز در شالیزارهایی که ورس رخ داده است کندتر از روش معمول پیش می فرایند و همه این موارد موجب می شود که برداشت برنج این شهرستان زمان بیشتری را طی کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "وِرس از دلایل افزایش هزینه برداشت برنج در تالش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وِرس از دلایل افزایش هزینه برداشت برنج در تالش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید