پارک ملت تهران؛ معروف ترین بوستان پایتخت

به گزارش ابزار وبلاگ، پارک ملت تهران یکی از معروف ترین بوستان های تفریحی پایتخت است که جز بزرگترین و زیباترین آنها نیز محسوب می گردد. این پارک قدیمی 34 هکتاری، در طول هفته بخصوص روزهای تعطیل میزبان خیل عظیمی از شهروندان و گردشگران است.

پارک ملت تهران؛ معروف ترین بوستان پایتخت

ابزار وبلاگ | سرویس گردشگری - در هر شهری نام بعضی از مجموعه های تفریحی و یا استراحتگاه ها برای گذراندن یک عصر دل انگیز معروف می گردد. اگر در تهران از یک شهروند ساکن این شهر بخواهید تا نام چند پارک خوب را به شما معرفی کند، اولین چیزی که می شنوید پارک ملت است.

کار ساخت این پارک بسیار قدیمی که به نوعی نمادی از پارک های تهران محسوب می گردد در سال 1345 خورشیدی در دو بخش شروع شد. در بخش نخست در مجاورت خیابان ولیعصر و همسو با جاده که بخش وسیعی به طول 1000 متر تبدیل به یک پارک ساده، اما جذاب شد که خاتمه در سال 1347 آماده بهره برداری شد؛ اما فاز دوم پارک با کمی تفاوت و با الهام دریافت از پارک های انگلیسی در تپه های باختری شروع شد و این بخش نیز در سال 1353 به انتها رسید تا کل مجموعه پارک آماده بهره برداری گردد.

تا قبل از سال 1357 نام این بوستان، پارک شاهنشاهی بود که بعد از انقلاب به پارک ملت تغییر یافت. پارک ملت آنقدر عظیم و وسیع است که از بخش غربی به مجموعه ورزشی انقلاب، از بخش شرقی به خیابان زیبای ولیعصر، از بخش شمالی به ساختمان سازمان صداوسیما و از بخش جنوبی خود به اتوبان نیایش منتهی می گردد.

بوستان ملت در واقع حدود 34 هکتار وسعت دارد و زیر نظر شهرداری منطقه 3 تهران اداره می گردد. این بوستان به نوعی هویت فرهنگی و هنری شهر تهران را نیز برای گردشگران و مراجعه نمایندگان خود به نمایش می گذارد.

درختان و گیاهان پارک

قدمت پارک ملت باعث شده تا امروز در جای جای آن درختان بسیار عظیم و تنومندی را ببینید که هرکدام شاهد رویداد های تاریخی این بخش از شهر تهران بوده اند. اگر به بخش شمالی پارک بروید شاهد فضایی جنگل گونه خواهید بود که انبوه درختان پا به سن گذاشته آن را تشکیل می دهند.

از جمله گونه های درختی این پارک می توان به ارغوان، سنوبر، چنار، نارون، زبان گنجشک، اقاقیا، انواع سرو و... اشاره نمود. حتی درختان میوه ای، چون توت، انجیر، هلو، زرد آلو، سیب و انجیر نیز در پارک ملت وجود دارد.

نکته جذاب دیگر این پارک، چمن کاری در 23 هکتار آن و گل کاری حدود 2 هکتار از پارک است که جلوه فوق العاده ای به آن داده است. از گل های رنگارنگ و جذاب پارک نیز که می تواند دیدن آن ها روحیه شمارا به کلی عوض کند می توان به گل های شمعدانی، انواع رز، ساناز، رعنا، گالانیا و گل کوکب اشاره نمود.

مجسمه های پارک

در بخش های مختلف پارک ملت مجسمه های متفاوت و جذاب، کار هنرمندان خوش ذوقی قرار گرفته است که روح هنر را به پارک دمیده است. از جمله جذاب ترین این مجسمه ها می تواند به مجسمه مادر اشاره نمود که به سبکی خاص روی یک ستون دایره ای ایستاده و کودکش را در آغوش گرفته و با عشق به او نگاه می نماید.

همچنین در محلی دیگر مجسمه امیرکبیر، یکی از عظیم ترین سیاست مداران محبوب ایرانی بالای فواره های پله ای قرار گرفته و گویی از آنجا به افق پارک نگاه می نماید.

اما اگر در بخش جنوبی پارک کمی گشت بزنید حتماً به یک قطار کوچک دودی نیز برخورد خواهید کرد؛ اما این وسیله برای زیبایی یا بازی بچه ها نیست. بلکه یک سند تاریخی است.

در واقع این قطار اولین قطاری است که در سال 1265 ه. ش. در زمان حکومت ناصرالدین شاه، در جهت حرم عبدالعظیم مردم را جابه جا می نموده است و حالا به عنوان یک اثر تاریخی برای تماشای مردم در این قسمت از پارک قرار گرفته است.

دریاچه پارک ملت

دریاچه در هر پارکی مانند قلب آن محسوب می گردد که بیشتر مردم بخصوص در فصل های گرم سال دور آن جمع می شوند. دریاچه پارک ملت که از نوع دریاچه های مصنوعی است حدود 22 هزار مترمربع وسعت دارد و آن چنان با درختان و محیط طبیعی اطراف خودش تلفیق شده که نمای فوق العاده جذاب را پیش روی شما قرار می دهد. پل فلزی روی دریاچه نیز سبب ایجاد چشم انداز جذابی شده که بهترین مکان برای عکاسی در پارک به شمار می رود.

مطالب مرتبط

  • جاذبه گردشگری تهران در پاییز
  • برج میلاد تهران، نماد مدرنیته پایتخت ایران

امکانات تفریحی ورزشی

در پارک شما مردمی را می بینید که برای قدم زدن، صحبت کردن و یا دوچرخه سواری و ورزش می آیند؛ اما کاربرد پارک فقط به این چنین فضایی محدود نمی گردد. امکانات تفریحی، بازی و فرهنگی فراوانی در بخش های مختلف آن وجود دارد که پارک را به یک مقصد جذاب برای گذراندن یک روز با نشاط همراه با خانواده تبدیل نموده است. همچنین زمین های مخصوص تنیس، بدمینتون، والیبال، شطرنج و فوتبال دستی وجود دارد که از آن ها می توانید بهره ببرید.

سینما 4 بعدی

وقتی به بخش غربی پارک بروید یک سینما 4 بعدی منتظر شما خواهد بود تا لحظاتی هیجان انگیز را برای شما رقم بزند. این سینما از ساعت 17 تا 22 باز است و بلیط استفاده از آن 5000 تومان است. شما با نشستن روی جایگاه و استفاده از عینک های مخصوص در شرایط جذاب و هیجان انگیزی قرار خواهید گرفت و حسابی سرگرم می شوید.

باغ وحش

درهمان نزدیکی سینما 4 بعدی یک باغ وحش کوچک وجود دارد که 30 گونه حیوانی و پرنده در آن نگهداری می گردد. اینجا محل مناسبی است تا بچه ها خود را با حیوانات مختلف آشنا کنید. چیزی که در زندگی آپارتمانی تهران از شما و بچه ها شما گرفته شده است. در این باغ وحش می توانید به بازدید طاووس، شتر مرغ، اردک، جغد، کرکس، گوزن، میمون، آهو و... بروید.

زمین های بازی بچه ها

اگر هم با کودک خود به این پارک آمده اید نگران نباشید؛ در بخش های مختلف پارک به ویژه در حاشیه خیابان ولیعصر، چند زمین بازی استاندارد برای بچه ها وجود دارد که حسابی در آن سرگرم خواهند شد.

پردیس سینمایی ملت

یکی از ویژگی های پارک ملت وجود امکانات فوق العاده جذاب در آن است. اگر به بخش جنوب غربی پارک سر بزنید، با ساختمانی جذاب روبه رو می شوید که پردیس سینمایی ملت نام دارد. این پردیس یکی از عظیم ترین مراکز سینمایی ایران است که در مساحتی در حدود 15000 متر مربع ساخته شده است. در این پردیس 4 سینما با پیشرفته ترین امکانات پخش فیلم وجود دارد که ظرفیت پذیرش حدود 2200 نفر به صورت یکجا را در خود دارد. در این پردیس امکانات رفاهی دیگری مانند رستوران، کافی شاپ، فضای نمایشگاهی و فروشگاه های فرهنگی وجود دارد. از سال 1394 به بعد از این پردیس به عنوان کاخ مردی جشنواره فجر استفاده شده است.

رستوران های پارک ملت

در اطراف دریاچه پارک در محیطی جذاب، میز های رستوران و کافی شاپ ها را مشاهده می کنید که شما را برای خوردن یک ساندویچ یا عصرانه ای خوشمزه دعوت می نمایند. خوردن غذا دسته جمعی در این رستوران ها آن هم در فضای آزاد بسیار فرح بخش است. حتی می توانید دوستان خود را به صرف یک بستنی یا آبمیوه در کافه های آن دعوت کنید و خاطرات جذابی را برای خودتان بسازید.

امکانات پارک ملت

اگر می خواهید یک پیک نیک آخر هفته را با خانواده در پارک برگزار کنید، فکر خوبی است. در اینجا هم جا برای این کار وجود دارد و هم اینکه کلیه امکانات مورد احتیاج شما از جمله پارکینگ، نمازخانه، سرویس بهداشتی، بوفه و آلاچیق هایی برای اقامتتان وجود دارد که کار را برای شما راحت تر خواهد نمود.

چطور به پارک ملت برویم

برای رسیدن به پارک ملت گزینه های مختلفی پیش روی شماست. مثلاً می توانید از اتوبوس های خط 7 BRT بهره ببرید و در ایستگاه پارک پیاده شوید. یا اینکه خودتان را با اتوبوس به ایستگاه ونک برسانید و از آنجا با استفاده از اتوبوس در ایستگاه نیایش یا پارک پیاده شوید. با ماشین شخصی نیز می توانید به سمت خیابان ولیعصر بروید و در بخش غربی پارک وارد پارکینگ پارک ملت شوید.

منبع: ستاره

به "پارک ملت تهران؛ معروف ترین بوستان پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک ملت تهران؛ معروف ترین بوستان پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید